ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA BOROVSKÉHO, KARVINÁ, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE

Ve Svahu 775/1a

734 01 Karviná-Ráj

+420 596 312 054

zs@borovskeho.cz

pondělí až pátek

07:00 - 15:30

Bintya Sylla

ODPOVĚĎ BINTYI – ÚNOR 2019

ZŠ Borovského, 21. února 2019 Drahá Bintye, jsme rádi, že ti náš dopis udělal radost. U nás ve třídě je kolem 24 žáků. Celkem nás je ve škole 425. Máme velmi hodné učitele. Ve škole taky máme novou učebnu jazyků, je moc pěkná a moderní. Náš ředitel se jmenuje Libor Stáňa. U nás funguje školní jídelna. Každý den máme na výběr ze dvou jídel a polévku. Často u nás jíme brambory, rýži a těstoviny (špagety), ale k omáčkám si dáváme knedlík. Je to tradiční česká příloha. Vypadá takhle. Na jaře slavíme Velikonoce, a vy? O Velikonocích kluci chodí za děvčaty s pomlázkou, barvíme vejce a pečeme z těsta sladké beránky. Těšíme se na tvoji odpověď, Žáci ZŠ Borovského

 

Chère Bintya, Nous sommes heuerux de savoir que notre lettre t’as fait plaisir. Dans notre classe il y a 24 étudiants et notre collège fréquente 425 étudiants. Nous avons des professeurs vraiment  gentils. Cette année nous avons aussi une nouvelle salle de classe spécialisée pour les langues. C’est très moderne et jolie. Notre directeur s’appelle Libor Stáňa. Nous avons une grande cantine scolaire. Tous les jours, tu peux choisir de deux plats. Nous avons des pommes de terre, du riz, des pâtes (spaghetti) ou des knedliky (boulette de pâte) . Knedlik,c‘ est une garniture typique et tchéque que nous mangeons avec des sauces . Voilà une photo. Nous fêtons les Pâques, et toi? Le samedi ou le dimanche de Pâques , les femmes et les enfants décorent les oeufs. Le lundi les hommes et les petits garçons viennent dans les maisons et fouettent les femmes avec un rameau tressé et décoré de rubans colorés. Selon la tradition, grâce à cela, les femmes restent jeunes et en bonne santé. En échange, elles donnent aux enfants un oeuf décoré et du chocolat, parfois de l’argent… On prépare aussi un gâteau typique – un agneau pascal. Nous t’embrassons. À bientôt! Tes amis de l´école Borovského.

DOPIS OD BINTYE – ŘÍJEN 2018

Conakry, 2. října 2018 A668 Bintya Sylla Nejdražší přátelé ze školy Borovského, jsem moc ráda za váš dopis, jste krásní, mám vás všechny ráda, jste krásní. Jsem za vás moc ráda. O prázdninách jsem jela za tatínkem do Coyah a strávila jsem tam tři měsíce. Mám v Coyah kamarády, jsou to N’nato, Salé, M’BaIou. Moc dobře si rozumíme. Po prázdninách jsem se vrátila do Conakry k mamince a začala jsem chodit do školy. Ve škole se učíme každý den. Daří se mi dobře. Byla jsem u tatínka. Škola začala 3. října 2018. Náš učitel nás učí moc dobře, máme ho rádi. Naše škola je pěkná, letos ji zakladatel nechal vymalovat. Jsme za to moc rádi. Všichni učitelé přišli do školy, aby učili, jsme moc rádi. Náš ředitel se jmenuje pan Soumah. Je moc hodný. Každé ráno se postavíme do řady a vztyčuje se vlajka. Pak se rozejdeme do tříd. V naší třídě je nás 68 žáků. U vás je ve třídě kolik žáků? Já jím ráda rýži, rýže je jemná. A vy jíte co? Bintva Sylla

ODPOVĚĎ BINTYI – ZÁŘÍ 2018

Le 25 septembre, 2018,  Karviná Chère Bintya, Merci pour ta lettre! Nous sommes heureux que tu ailles bien. Dans notre pays, nous avons deux mois de vacances. Alors on s´est bien réposés et maintenant il faut commencer à travailler à l´école. Nous avons déjà hâte de rencontrer nos amis de l´école. L´étude n´est pas facile, mais il y a beaucoup de moments rigolos qui nous font plaisir. Nous avons un nouveau professeur de géographie. Il est trés gentil. L’ automne vient de commencer, mais il fait toujours très chaud. Dis bonjour à tes amis. Comment vas-tu? A bientôt! Bisous. Tes amis de l´école Borovského.

 

25. 9. 2018 Karviná   Milá Bintyo, Děkujeme za tvůj dopis! Jsme rádi, že se máš dobře. V naší zemi máme dvouměsíční prázdniny. Odpočali jsme si a jsme připraveni na školu. Nemohli jsme se dočkat našich spolužáků. Škola není lehká, ale je tady moc legrace. Máme nového učitele na zeměpis. Je velmi milý. Tady je už podzim, ale je stále teplo. Pozdravujeme tvé kamarády. Jak se máš ty? Naviděnou! Posíláme pusu. Tvoji kamarádi ze školy Borovského.

DOPIS OD BINTYE – ZÁŘÍ 2018

Byntia SyllaA 668 Velmi drazí přátelé ze školy Borovského. Těším se z vašeho dopisu. Tento rok studuji v 5. ročníku. Každé ráno odjíždím do školy, abych tam studovala. Mám ráda mou školu Svatého Josefa z Lambadii. Je to velká škola, velmi dobrá. Sedím v lavici s dvěma kamarádkami Nmah Bangaura, Djenab Cissé. Studujeme dobře. Náš učitel je moc hodný. V sobotu 5. května 2018 jsme zorganizovali ve škole svátek — pouť. Dobře jsme si zatancovali. Byla volba Miss, tanec, divadlo. Také jsem tančila. Mám vás ráda. V Conakry je ted‘ horko. Měla jsem bratry, dvojčata. Ale jeden z nich zemřel, když jsem byla malá, myslím na něj. Mám ho ráda, i když už není. Budu se postit v měsíci Ramadanu. Dopis přepsán ještě jednou koordinátorem Abdoulahaman Camara k ulehčení překladu. Pokračuje dopis koordinátora: Drazí přátelé ve škole Borovského, Byntia Sylla je moc spokojená s vaším milým dopisem, který jste jí poslali. Velmi se jí líbí. Vždy je velmi ráda, když dostane dopis od vás. Její přátelé, kteří nejsou v O.N.G. žárlí, když se dozví, že Byntia dostala nový dopis od vás a adresovaný přímo jí. Také jí závidí, když vidí dárek z České republiky v rukou Byntii, který jste jí věnovali. Byntia Sylla slibuje, že bude hodně studovat a vás nezklame. Má ráda vaše soutěže v matematice. U nás neprší, je horko i v noci, je horko v domech. Její škola Svatého Josefa z Lambandji zorganizovala pout‘ v sobotu 5. května 2018. Byntia se účastnila, tancovala s kamarádkami. Daří se jí dobře. Děkuji a zase příště. Abdoulahamane Camara.

ODPOVĚĎ BINTYI – BŘEZEN 2018

Chére Bintya, Merci pour ta lettre! Nous sommes heureux que tu ailles bien. Comme chaque année en ce moment notre école organise une competition mathématique appelé ‘’Le Kangourou’’, c´est la competition organisée partout dans le monde entier et notre pays participe aussi à ce concours. Beaucoup d´étudiants vont tester leurs conniassances on va voir qui sera le meilleur mathématicien! Le printemps et la fête de Pâques vont arriver dans quelque jours et nous l´attendons avec impatience parce que l´hiver était vraiment long et froid! Et comment vas-tu? À bientôt! Bisous Tes amis de l´école Borovského.

 

Milá Bintyo, Děkujeme za tvůj dopis. Jsme rádi, že se máš dobře. Jako každý rok, touto dobou na naší škole probíhá matematická soutěž „Klokan“. Je to soutěž celosvětová a naše země se do ní také aktivně zapojuje. Žáci si otestují své matematické znalosti a uvidíme, kdo bude ten nejlepší! Také jaro a Velikonoce se kvapem blíží a my jsme moc rádi, protože zima byla už moc dlouho. A jak se máš ty? Brzy nashledanou! Posíláme pusu. Tví přátelé.

DOPIS OD BINTYE – LISTOPAD 2017

Bintya Sylla Milí adoptivní rodiče, Binta je moc šťastný, že dostala váš dopis s novinkami o vás. Tyto prázdniny strávila v Lambranyi u své tety, kde jí hodně pomáhala s uklízením domu, napouštěním vody, mytím oděvů a někdy i v kuchyni. Je ráda, že je zase ve škole, protože začala mít zase vyučování a viděla nové kamarády a nové učitele jako pana Diukité. S ním chápe hodně předmětů jako historii, zeměpis, občanskou výchovu. Odpovídá nám na otázky z historie, je hodná a rád se s námi směje. Po škole chodí domů, nají se a pak si jde se svými přáteli hrát s míčem, s Mafoya, Ajata a Kasiatou. Když dohrají, tak jde zpět domů, aby se umyla a učila se od 20:00hod, ve 22:00hod si jde lehnout, aby ráno vstala do školy. Všichni se mají dobře, a doufá, že se máte také dobře. V Guineji začíná sezona sucha a cele její rodině se daří dobře. Je moc ráda, že vám může psát. Přeje vám hodně štěstí a klid ve vašem dlouhém životě. Psáno asistentkou Bakary Landouno.

DOPIS ZÁŘÍ 2017

ADOPCE NA DÁLKU PŘECE JEN POKRAČUJE

UKONČENÍ PROJEKTU ADOPCE

DOPIS – ČERVEN 2016

Karviná 28. 6. 2016 Chère Binty,

Ça y est! Encore quelques jour à l’école et aprés deux mois de vacances d’été. Parfait! Plein de temps pour nous reposer, voyager, découvrir des nouvelles choses a faire, deux mois pour nous amuser avec nos amis et pour les nouvelles experiences. Nous adorons l’été. Aujourd’hui il fait super chaud, 32 degrés, en Tchèquie ce n’est pas courrant, alors on suffre un peu car nous n’avons pas l’habitude.

Ces derniers jour l’école finit plus tôt, on fait des activités sportives, on joue des jeux de société et puis on rentre chez nous ou on fait des activités périscolaires: le sport, la musique etc… Il y a aussi plein de petits voyages scolaires à la montagne par exemple ou on va découvrir des lieux que nous n’avons pas encore visité.

Nous éspérons que tout va bien chez toi. Bisous de tes amis tchéques   Karviná 28. 6. 2016 Milá Binty,

A je to tady! Ještě pár dní a jsou tu dva měsíce letních prázdnin. Skvělé! Bude mít spoustu času na odpočinek, cestování, objevování všeho nového, dva měsíce na zábavu a nové zážitky. Milujeme léto. Dnes je příšerné horko, 32 stupňů, to u nás není zrovna běžné a tak trochu trpíme, protože na to nejsme zvyklí.

V těchto posledních dnech škola končí o něco dříve, více sportujeme, hrajeme společenské hry, a když se vrátíme domů, máme ještě různé kroužky – sport, hudba atd. Jezdíme na školní výlety, například na hory nebo se účastníme exkurzí do míst, která jsme ještě nenavštívili.

Doufáme, že se máš hezky. Posíláme pusu.

VÝMĚNA DOPISŮ – PODZIM 2015

DUBEN 2015

A BINTYE NÁM ODEPSALA NA NÁŠ DOPIS Z ŘÍJNA 2014

A přidala ještě několik obrázků...
Úryvek dopisu, který psala Bintye sama...

CO JSME ODEPSALI…

Karviná 18. 9. 2014

Chère Bintya,

Nous espérons que tout va bien chez toi et que tu vas bien aussi. Nous avons entendu parler d‘Ebola et alors on se fait des soucis maintenant. Nous ne sommes pas capables d‘imaginer comment c’est grave ni comment c’est difficile pour vous….mais malgré que tu es loin de nous, nous pensons souvent à toi.

Nos vacances d’été sont terminées et il faut  recommencer à travaillerJ (En automne il y a trois jours de vacances et en hiver deux semaines) Il fait du soleil mais ça ne va pas durer longtemps. En automne il fait froid et il pleut souvent. Nous profitons de ce beau temps et on sort souvent avec nos amis.

Nous sommes très heureux que tu aimes aller à l’école et que tu fasses des progres. Nous te souhaitons bonne chance et a bientôt….

Bisous

Tes amis

 

Karviná 18. 9. 2014

Drahá Binty,

Doufáme, že se máš dobře a že je vše v pořádku. Slyšeli jsme o ebole a tak si teď děláme starosti. My si tady ani nedokážeme představit nakolik je to vážné a jak těžké to pro vás musí být…ale každopádně, přestože jsi tak daleko, neustále na tebe myslíme.

Letní prázdniny jsou už za námi a tak je třeba se znovu dát do práce. Na podzim máme ještě tři dny volna a v zimě dva týdny. Svítí sluníčko, ale už to nebude trvat dlouho. Na podzim bývá zima a často prší. Užíváme si proto ještě hezkého počasí a chodíme s kamarády ven.

Jsme moc rádi, že tě baví chodit do školy a že děláš pokroky. Přejeme ti hodně štěstí a brzy nashledanou…

Posíláme pusy

Tví kamarádi

ODPOVĚĎ BINTYE NA NÁŠ DOPIS

DOPIS PRO BINTYI - BŘEZEN 2014

Karviná 12. 3. 2014 Chère Bintya, Nous sommes très heureux d’obtenir ta lettre et nous  espérons que tu vas bien. Nous allons très bien, aussi. Ici, il fait très beau. Le soleil brille et les arbres commencent à fleurir, on entend partout le rire des enfants, parce que  le printemps s’approche. Nous adorons la  chaleur et  le soleil. Au printemps, nous pouvons faire beacoup d’activités de plain air. Nous pouvons aller faire de la randonnée avec nos familles, faire du vélo , faire des sports ou admirer la beauté de la nature.  Merci pour tes images, Bintya, elles sont très belles! Nous te faisons de gros bisous et nous ésperons quo tu vas nous envoyer une lettre encore. À bientôt! Tes amis   Karviná 12. 3. 2014 Milá Bintyo, jsme rádi, za tvůj další dopis, a že se máš dobře. My se máme také velmi dobře. U nás je velmi pěkné počasí. Sluníčko svítí, květiny a stromy začínají být barevné, všude okolo je slyšet dětský smích, protože začíná jaro. Máme moc rádi sluníčko a teplo. Když je jaro, můžeme dělat spoustu venkovních aktivit. Můžeme jít s našimi rodinami na túru, jezdit na kole, sportovat nebo obdivovat krásy naší přírody. Děkujeme ti za tvé obrázky, Bintyo, jsou velmi pěkné! Posíláme Ti velkou pusu a doufáme, že nám zase pošleš dopis. Nashledanou! Tví přátelé

DOPIS OD BINTYE

DOPIS PRO BINTYI - NAŠE ODPOVĚĎ

Chère Bintya, Merci pour ta dernière lettre, ça nous faisait très plaisir. Comment ça va? Nous espérons que tout vas bien chez toi. Les vacances d‘été ont fini et nous rentrons à l’école aprés deux moins. Nous sommes allés à la mer avec nos familles, nous avons voyagé pour les pays étrangers, on a visité des lieux intéressants  de la République tchèque ou nous sommes restés à la maison. L’automne arrive dans quelques jours. Les feuilles commencent à tomber, la nature commence à se colorer. A propos, Bintya, tes images sont très belles, tu peins très bien. Nous pensons beaucoup à toi et nous t’envoyons un  gros bisou! Très cordialement! Tes amis!   Karviná 13. 9. 2013 Naše drahá Bintyo, děkujeme ti za tvůj poslední dopis, velmi nás potěšil. Jak se máš? Doufáme, že je u tebe všechno v pořádku. Hlavní prázdniny nám skončily a my jsme se po dvou měsících vrátili zpět do školy. Strávili jsme je u moře s rodinou, cestovali jsme do zahraničí nebo po České republice nebo jsme zůstali doma. Za chvíli tu máme podzim. Stromy začínají opadávat a příroda začíná být barevná. Mimochodem, Bintyo, tvé obrázky jsou nádherné, krásně maluješ. Hodně na tebe myslíme a posíláme ti velkou pusu! S pozdravem, Tví přátelé!

DOPIS OD BINTYE - DUBEN 2013

DOPIS PRO BINTYI - BŘEZEN 2013

Karviná 17. 3. 2013 Drahá Bintyo, jsme velmi rádi za tvůj další dopis. Velmi nás potěšil. Jak se ti daří? Nám se daří velmi dobře. Doufáme, že tobě také. Zima je skoro u konce, ale je stále chladno. Všude kolem nás bylo bílo, ale sníh už pomalu taje. Na jaře začne všechno kvést a příroda se objeví v novém kabátě. Všichni se na jaro těšíme. V zimě jsme jezdili na hory a lyžovali jsme nebo jsme si zajeli na chatu a trávili jsme čas s našimi rodinami. V říjnu nás navštívili naši kamarádi z Francie. Nejdříve jsme si dopisovali a potom je někteří naši žáci u sebe ubytovali. Posíláme Ti velkou pusu! Brzy na shledanou! Tví kamarádi. J   Karviná 17. 3. 2013 Chère Bintya, Nous sommes très heureux d’obtenir ta lettre. Ça nous fait très plaisir. Comment ça va? Nous allons bien.  Nous ésperons que tu vas bien aussi. L’hiver est presque terminé, mais il fait encore froid.  Tout autour de nous est toujours blanc, mais la neige fond lentement. Au printemps commencera tout à fleurir et la nature s‘apparaîtra dans le nouveau manteau. Nous nous réjouissons de printemps. En hiver nous sommes allés à la montagnes et nous avons fait du ski ou nous avons passé le temps avec nos familles. En Octobre, nos amis de la France ont rendu visite à nous. Maintenant nous avons recommencé notre communication à lettres et au mois de mai nous allons en France pour les voir. Nous t‘envoyons la grande bise . À bientôt! Tes amis! J

DOPIS OD BINTYE

DOPIS PRO BINTYI - BŘEZEN 2012