ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA BOROVSKÉHO, KARVINÁ, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE

Ve Svahu 775/1a

734 01 Karviná-Ráj

+420 596 312 054

zs@borovskeho.cz

pondělí až pátek

07:00 - 15:30

Projektový týden „Čteme spolu 2. B“

Od pondělí 8. 10. až do pátku 12. 10. zažili žáci 2. B netradiční hodiny čtení. Četli totiž společně s deváťáky.

Projektový týden „Čteme spolu“ byl zaměřen na rozvoj vybraných čtenářských strategií u začínajících čtenářů (shrnování, spojování), ale také na motivaci začínajících čtenářů v oblasti prožitkového čtení. Žáci 9. ročníku si zase vyzkoušeli být lektory čtenářství a metodicky vést své mladší spolužáky.

Každé setkání probíhalo v naprosté pohodě a příjemné atmosféře. Opravdu musíme pochválit deváťáky, kteří ke své práci přistupovali velmi zodpovědně a byli pro druháky velmi užiteční.  Odměnou jim byly nejen nadšené reakce druháčků, ale i sladká odměna, kterou od svých mladších spolužáků dostali.

Celá akce vyvrcholila slavnostním pasováním druháčků na „Čtenáře-šikulu“ a tentokrát došlo i na pasování deváťáků na „Lektory čtenářství“.

A jak se celá akce líbila našim aktérům, si můžete přečíst v následujících větách:

  • B se začala těšit na čtení s deváťáky. Celý týden jsme chodili rádi do školy. Bavil nás časopis Čtyřlístek i naše rozečtené knížky. Pan ředitel nás pasoval na „Čtenáře šikulu“.

Žáci 2. B

Reflexe některých deváťáků:

  • B mě mile překvapila. Holčičky, se kterými jsem spolupracovala, mi vycházely vstříc ve všem, co jsem po nich chtěla navíc. Celý týden děti zakončily krásným zpěvem s poděkováním, které mě dojalo, a pochopila jsem, že to má smysl a není to je ulívání z výuky.
  • Určitě to byl silný zážitek. Děti mám moc ráda, proto mě tato aktivita bavila. Vidět, jak se některé děti zlepšují a jak se snaží, je vždy motivující, přesto bych nikdy nechtěla pracovat ve školství. Moc jsem si celou akci užila a už se těším na příště.
  • Opět vítané zpestření práce deváťáků. Druhá třída byla téměř identická s tou první. Ovšem jednotliví žáci se od sebe lišili. Druháci makali, četli, pracovali a přednášeli suprově. Nikdo z mé skupiny se neflákal. A certifikát „Lektor čtenářství“ pro deváťáky samozřejmě zahřál u srdíčka.
  • Když jsem přišel do devítky, myslel jsem si, že to bude rok jako vždy. Proto mě tato akce hodně překvapila a bavila mě. Taková akce nebyla, když jsem byl druhák, proto jsem rád, že jsem se jí mohl zúčastnit jako „lektor deváťák“. Těším se na další akce, které mě v deváté třídě potkají.
  • Super akce. Bavilo mě spolupracovat s mladšími a vrátilo mě to do doby, kdy jsem já byl ve druhé třídě. Dalo mi to spoustu hezkých zážitků a plno zábavných momentů.
  • Tahle zkušenost se mi moc líbila. Třída mě překvapila, děti byly moc šikovné, hodné, neměla jsem s nimi žádný problém.
  • Skvělá spolupráce. Líbil se mi výběr knih. A to zakončení! Krásné.

 B. Jedličková Bičejová

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *